Mosel

Mosel – noobleim veinipiirkond Saksamaal

Saksamaal on 13 kvaliteetveinide regiooni (QbA ja Prädikatswein) ning nende seast on Mosel üks enim hinnatud. See regioon on saanud oma nime Moseli jõe järgi, mis voolab läbi piirkonna. Just siit tulevad maailma nooblimad Rieslingid, mida nimetatakse hellitavalt ka „valgete veinide kuningannaks“. Moseli jõe järsud kiltkivinõlvad akumuleerides ja õhates päikesesoojust, annavad siinsele Rieslingule erilise mineraalse, puuviljase iseloomu. Sõna kiltkivi – Schiefer – kasutatakse tihti veinide nimedes, et rõhutada mineraalsust.

Eesti turule on värskelt jõudnud Moseli ühe tipptootja Villa Huesgeni veinid. Veinimõis asub Moselis Traben-Trarbach’s  ja on olnud 9 põlvkonda Huesgeni perekonna valduses. Tegemist on vana ja väärika veinitootjaga ning peagi tähistavad nad oma 300-ndat juubelit.

Villa on ajalooliselt unikaalne, kuulsa Art Noveau arhidekti Bruno Moehring üks parimatest töödest. Huesgeni veinide viinamarjad pärinevad perekonnale kuuluvatelt põldudelt, mis asuvad Moseli hinnatumates alam-regioonides. Keskmine viinapuude vanus on 40 aastat, mis annab veinidele täiusliku kontsentreeritud iseloomu. Erilist tähelepanu pööratakse kvaliteedile, et edasi anda siinse Rieslingu parimat iseloomu. Sinine värv, mida kasutatakse veinipudelitel, kannab endas sümbolina põhimõtet, et vein on valmistatud õnnelike inimeste poolt. Pudelisiltidele on trükitud Villa Huesgeni loosung – „Made by Happy People“.

Villa Huesgeni veinide valik Eestis:

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada Teie tervist.

  • Riesling By the Glass – kuiv, kerge, lilleline, värske ja puuviljane vein, heas tasakaalus happesusega.
  • Riesling Schiefer (tähendab kiltkivi) – kuiv, mineraalne, puuviljane, iseloomult kompleksem ja mitmekesisem kui eelmine.
  • Riesling Kabinett – poolkuiv, täidlane, ümar, puuviljane ja mineraalne vein. Valmistatakse väga hoolikalt valitud ja küpsetest viinamarjadest.

Kabinett – enamasti poolkuiv või kuiv vein.

  • Riesling Auslese – täidlane, poolmagus, intensiivne, tunda troopilisi puuvilju, mett. Valmistatakse väga hoolikalt valitud ja küpsetest viinamarjadest (korje hilisem kui eelmisel).

Auslese – konsentreeritud, enamasti poolmagus vein.